Ja, de aanval in Venezuela ging om olie. De gegeven reden dat het om drugs zou gaan, is echt onzin. Maar er speelt meer dan alleen olie.
Het team achter Trump (Project 2025-bedenkers) heeft grotere plannen.
Trump voert ze nogal onhandig uit, maar ze laten hem stuntelen, want hierdoor is er ook veel afleiding en dat pakt niet ongunstig voor ze uit.
De onnodige ruzie met Canada maakt dat de VS minder zware olie uit Canada krijgt of minstens dreigt te krijgen. De Amerikaanse olieraffinaderijen zijn helemaal ingericht op het verwerken van zware olie, zoals die uit Canada en Venezuela.
Zolang de olie uit Canada kwam, was het niet krijgen van olie uit Venezuela voor de bedrijven geen probleem.
Maar de ruzie met Canada maakt dat de olieraffinaderijen onzeker worden over de aanvoer van de Canadese olie.
Olie uit Venezuela zou ze minder afhankelijk maken van Canada.
Echter… China heeft contracten waarbij het 78% van de olie uit Venezuela zou krijgen. Als die contracten zouden blijven bestaan, dan is de olietoevoer door de ruzie met Canada voor de VS te onzeker. Dat wil je als wereldmacht niet, zeker niet als die olie dan naar je grootste concurrent zou gaan. Dus de olie uit Venezuela is door de onhandige Trump ineens prioriteit geworden. Daarom heeft het team achter Trump hem wijsgemaakt dat er vanwege drugs ingegrepen moest worden en ze hebben hem wijsgemaakt dat hij makkelijk 3 miljard dollar aan olie persoonlijk kan houden en na verkoop op zijn persoonlijke rekening kan bijschrijven.
De vraag blijft nu welke macht de VS nu heeft in Venezuela. Gaat Venezuela nu de contracten met China opzeggen, of gaat het China vragen om steun om de contracten met militaire macht tegen de VS toch te kunnen eerbiedigen? Heeft China de militaire macht en wil om letterlijk aan de andere kant van de wereld haar belangen militair te verdedigen in de achtertuin van de VS?
Het mag duidelijk zijn dat dat scenario op dit moment onhaalbaar is voor China.
Dus Venezuela hoeft geen hulp van zowel China als Rusland te verwachten. Het staat er militair gezien alleen voor. Maar dat wil nog niet zeggen dat de VS het in Venezuela voor het zeggen heeft. De VS is militair gezien niet in staat om Venezuela te bezetten als de bevolking massaal tegen die bezetting is.
Het moet de leiders van het land dus chanteren. De dreiging met geweld is wat de VS kan doen. Venezuela kan echter ook de uitvoer van olie totaal staken. Dat zou de bevolking erg arm maken, maar zou ook de VS dwingen om toch binnen te vallen om de olie te snaaien, en dat gaat dan een Oekraïne- of Vietnam/Afghanistan-scenario voor de VS ontketenen.
Trump is nu dronken van macht, maar ook de militaire macht van de VS kent haar beperkingen. Afghanistan heeft dat recent nog laten zien. Vietnam deed dat 51 jaar geleden.
China ziet ondertussen haar plan om de VS de olie uit Venezuela te ontnemen in rook opgaan. Het schaakspel om de wereldhegemonie is in volle gang. Dit is al de derde wereldoorlog. Wat we echter nog niet weten, is de verdeling van de spelers in die oorlog. Dat gaat nu bepaald worden. Weet dat in de Tweede Wereldoorlog Rusland ook van kamp wisselde tijdens de strijd. Alles is nu dus nog onzeker, want de strijd moet nog echt gaan beginnen.
Wordt het weer een tweekamp, of wordt het een soort stratego met meerdere kampen die ieder voor hun deel van de wereld gaan vechten?
Hoe dan ook, de Derde Wereldoorlog is al begonnen. Wen er maar aan.