Zoals u deze week heeft gezien, zijn Jack Hoogland en ik het niet eens over wat je moet doen met betrekking tot de dollar. We hebben in feite beide gelijk, want we hebben het over andere zaken, maar verwarrend is het wel.
Jack heeft gelijk dat een enorme waardeverandering van de dollar in de resultaten van dat bedrijf enorm uitpakt als dat bedrijf in Amerika produceert en haar kosten er heeft, maar in andere valuta het geld gaat verdienen.
Die situatie was vroeger heel gewoon. Het is echter nu met de mega-ondernemingen die op de beurs genoteerd staan nog maar zelden zo dat een groot bedrijf met wat ik een ‘wereldkoers’ noem nog echt in één valuta de kosten heeft en in andere valuta de inkomsten.
Neem Philips. Waar maakt het bedrijf de kosten? Ze hebben over heel de wereld fabrieken en kopen over heel de wereld hun onderdelen in. Waar maken ze de winsten? Idem dito.
Het is ontzettend moeilijk te bepalen hoeveel effect een waardedaling of stijging van de dollar impact gaat hebben op de koers van het aandeel. Beleggers kunnen het namelijk ook negeren.
Wel kan berekend worden hoeveel impact het heeft op de winst, maar dan is weer van belang of analisten en beleggers denken dat die waardeverandering van de dollar definitief is. Tevens kan het bedrijf het wisselkoersrisico op de dollar ook al (deels) afgedekt hebben.
Jack heeft gelijk dat het belangrijk is als een bedrijf heel duidelijk de kosten in één en de baten in een andere valuta heeft. Dat gaat dan meestal wel een duidelijk impact hebben. Maar daar waar het minder duidelijk is omdat kosten en baten over heel de wereld ontstaan is de wereldkoers voor de aandelen ook van belang. We weten daarbij allemaal dat aandelen soms hoog en soms laag gewaardeerd worden.
De dollar koers negeren is misschien de beste oplossing. Goede CEO’s zullen namelijk hun bedrijfsmodel aanpassen naar aanleiding van een verwachte blijvende verandering van valutakoersen. U als belegger moet beleggen in bedrijven die daar toe in staat zijn. Immers, als een bedrijf het moet hebben van de wisselkoers winsten, dan maakt dat het bedrijf wel heel erg kwetsbaar. Wat heb je als belegger in zo’n kwetsbaar bedrijf te zoeken, dan kan je beter rechtstreeks in valuta beleggen.
Wat als de dollar onderuit gaat? (3)
81
previous post