Het is geen leuk onderwerp, maar wat als u komt te overlijden? Komt uw partner of erfgenaam dan wel aan alle vermogensonderdelen die u her en der op rekeningen heeft staan?
Weet uw partner / erfgenaam eigenlijk wel welke rekeningen er allemaal bestaan?
Tegenwoordig wordt veel via E-mail geregeld en lang niet alle E-mail adressen lopen nog via de inbox. Vaak wordt zo’n E-mail adres al vrij snel stilgelegd en daarmee kan heel wat verloren gaan.
Op het moment dat u komt te overlijden is het maar de vraag of uw partner of kinderen / erven nog wel kunnen achterhalen waar er overal nog kapitaal, aandelen en andere bezittingen bestaan.
Zorg bij leven en welzijn dat u voor de juiste personen duidelijk heeft hoe of het zit.
Daar ligt ook een risico. U wilt immers dat pas na uw overlijden bij dat kapitaal gekomen kan worden. Helaas echter kan u ook al ruim voor uw overlijden onbekwaam worden. Geheugenverlies kan ook inhouden dat u zaken vergeet. Een drugsverslaafde neef of kleinkind moet echter ook niet in staat zijn om zonder uw medeweten nu al bij de rekeningen te kunnen komen.
Het ‘goed’ regelen is dus een afweging tussen openheid geven en zaken afgeschermd houden. Maar het is zonneklaar dat wel voor anderen duidelijk moet zijn dat er op bepaalde plekken nog geld, aandelen, goud of zilver aanwezig is. Hoe u dat regelt is aan u, maar regel het wel!
Het is te overwegen om ook uw partner toegang te geven tot uw rekening. U kan dat doen door de tenaamstelling op en/of te zetten. Het is een mogelijkheid, u moet zelf bezien of het een wenselijke mogelijkheid is. Hou er rekening mee dat het bij buitenlandse rekeningen soms heel wat geregel is. Het kan wel zo zijn dat de overheidsgarantie bij een en/of garantie dubbel zo hoog is dan op een enkele naam rekening. Ook dat is dus een extra overweging waard. Helaas kunnen banken failliet gaan. Hoe meer garantie hoe heeft, des te beter is het.
Misschien is ook het machtigen van familieleden nu al goed te regelen. Wees wel voorzichtig. U geeft wel zo’n persoon toegang tot uw rekeningen, dus machtigen, maar het beschermen door bijvoorbeeld een notaris die de machtiging pas mag vrijgeven nadat u handelsonbekwaam bent geworden is extra veilig. Er zijn al akelige verhalen bekend van machtigingen aan familie waarbij men er te laat achter kwam dat het familielid gokschulden of een drugsprobleem had. Zo’n persoon heeft er te vaak geen enkel probleem mee de eigen problemen te financieren met geld van anderen. Pas veel te laat zie je dan in dat er een probleem ontstaan is. Ze weten hun persoonlijke problemen vaak heel lang heel goed te verbergen.