Warmte uit de aarde, een prachtige manier om energie te winnen. In verschillende landen worden nu enorme geothermische centrales gebouwd om op grote schaal te profiteren van de warmte die de aarde geeft.
Het grote nadeel is dat alleen extreem grote bestaande bedrijven in staat zijn de vergunningen en licenties te verkrijgen om deze centrales te bouwen. Lokale initiatieven krijgen geen kans, de koek wordt verdeeld tussen bestaande wereldwijd opererende partijen die voor de vorm doen alsof ze elkaar beconcurreren.
Ik geloof nooit dat dit een gang van zaken is die we ons moeten wensen.
Enkele extreem grote bedrijven met hun hoofdkantoor ergens in New York, Londen of Tokio verzorgen de energie voor hele landen. Door hun omvang is er geen sprake meer van concurrentie op de lokale markt. Het gevolg is een monopolie. Daarmee is het eerdere overheidsmonopolie op elektriciteitsvoorziening vervangen door een commercieel monopolie. Een monopolie gehouden door een buitenlands bedrijf.
Het kan anders, maar zoiets gaat niet uit zichzelf. In feite zou de investering voor meer dan de helft uit lokale middelen moeten komen. Die investering zou individueel moeten zijn, waarbij men al kan meedoen met extreem kleine bedragen. Niet dat dit effectief richting de opzet is, maar wel maakt het de lokale bevolking enorm betrokken. De andere helft min één aandeel kan dan nog altijd vanuit zo’n groot bedrijf met de expertise komen. De rijkdom uit de aarde is dan door de vele lokale investeringen in het initiatief ook automatisch veel meer ook voor lokale bewoners.
Uiteindelijk zou het nog mooier zijn als ook dit soort grote projecten overal lokaal kan worden opgezet. Niet vanuit een overheidsmonopolie maar vanuit een energiecoöperatie opzet.
Kijkt u ook op www.energiestart.nl