Home Beleggers NieuwsLaatste NieuwsVerjaring van vruchtgebruik

Verjaring van vruchtgebruik

by Tom Lassing

Eerst even naar vruchtgebruik, wat is het wanneer hebben we er mee te maken? U heeft er bijvoorbeeld mee te maken als er sprake is van een erfenis en u als kind recht heeft op de erfenis van een overleden samenlevende ouder, terwijl de andere ouder of de partner van de overleden ouder nog leeft. De kinderen hebben via de erfenis bijvoorbeeld het huis verkregen.

De overlevende ouder of partner kan dan recht op vruchtgebruik op het huis hebben zodat de kinderen moeten wachten op hun deel van de erfenis. Dit voorkomt bijvoorbeeld dat de overgebleven ouder/partner het huis moet verlaten of verkopen. De kinderen houden recht op de erfenis, maar de overlevende ouder mag het huis onder vruchtgebruik blijven gebruiken.
Wat bijna niemand weet is dat er twee manieren zijn waarop vruchtgebruik tot stand kan komen.
Namelijk door vestiging en door verjaring.
Vestiging is de ‘normale’ gang van zaken, zoals het overlijden van één van twee partners die kinderen hebben.
Het vruchtgebruik door verjaring is uiterst zeldzaam, maar recent was er een notaris die toch meende er een zaak van te kunnen maken.
Deze vorm van vruchtgebruik gaat er in feite van uit dat er in het verleden iets verkeerd is geregeld. Mogelijk miste er indertijd een geldige (vruchtgebruik) titel. Dat kan zijn als er achteraf twijfel is over de vraag of de eigenaar wel juridisch eigenaar was of als er weliswaar vruchtgebruik is (geweest) maar deze juridisch niet goed geregeld is.
De huidige gebruiker van het goed, of degene die het goed onder vruchtgebruik wil gaan (her)gebruiken claimt niet het eigendom van het goed, maar wel het vruchtgebruik vanwege verjaring.
Het conflict kan ontstaan omdat de vruchtgebruikgever het goed wil verkopen. De persoon die het vruchtgebruik claimt wil dat dan tegenhouden door vruchtgebruik op basis van verjaring naar de rechter te brengen.
In feite had dat eigendomsverhaal en het recht op vruchtgebruik in het verleden al uitgezocht moeten zijn. Er is toen blijkbaar iets verkeerd gelopen.
Het is niet zo dat verjaring hier geldt als puur het feit dat het vruchtgebruik 50 jaar geleden in begonnen. Het aantal jaren dat het vruchtgebruik bestaat is niet van belang. Er moet meer aan de hand zijn, het moet indertijd in feite ergens fout gegaan zijn.

Meer over erfrecht op: http://www.wetrecht.nl/vruchtgebruik/

You may also like

Leave a Comment