Weet u nog, IceSave en de andere IJslandse banken gingen failliet omdat ze te veel van het spaargeld van klanten in onroerend goed in Engeland hadden gestopt. Onroerend goed dat fors in waarde daalde, waarna de banken in geldnood kwamen en uiteindelijk ten onder gingen.
De IJslandse bevolking besloot dat het de banken NIET zou redden, maar ook niet garant zou staan voor de schulden die deze commerciële partijen waren aangegaan. Ze besloten zelfs de bankiers en politici te gaan vervolgen, iets dat uniek in de wereld is, hoe gek dat ook mag klinken.
Dat alles overigens tot schrik van heel wat Engelse en Nederlandse spaarders die er terecht vanuit mochten gaan dat er bepaalde garanties waren.
Garanties die waren bevestigd door onder andere DNB dat de IJslandse banken een banklicentie in Nederland had gegeven.
Ondanks het feit dat DNB wist dat het niet goed zat, werd de banken geen strobreed in de weg gelegd om Nederlands spaargeld op te halen. Geld dat daarna dus verloren ging.
Nederland en Engeland vonden daarna dat de IJslandse bevolking dus maar moest betalen, maar zouden wij dat terecht vinden als ING en ABNAMRO er een puinhoop van maken?
Het is stil rondom IJsland en dat is geen verrassing. Het gaat namelijk goed met IJsland en dat komt onder andere de Europese regeringen niet goed uit. IJsland blijkt een goede keuze gemaakt te hebben door de banken te nationaliseren en de hele constitutie te herschrijven. De afgelopen twee jaar is de economie weer aan het groeien geweest. Na een forse dip weliswaar, maar er is weer herstel, daar waar de rest van Europa nog altijd op zijn best aan het kwakkelen is.
CNN heeft nu zelf de vraag naar buiten gebracht of ook haar complete stilte rondom IJsland wel terecht is. Een goede vraag. Ik denk dat hier wel wat meer aandacht voor had mogen zijn. Er kunnen lessen geleerd worden, alleen zijn het lessen die Europa liever niet leert. Het leert ons namelijk dat we het in Europa compleet verkeerd doen.
IJsland, geen nieuws van IJsland?
91
previous post