De huizenmarkt in de Verenigde Staten is in enkele jaren tijd gemiddeld 60% gedaald en is, naar het zich laat aanzien, voorbij de bodem.
In Nederland dalen de prijzen nog altijd, afgelopen jaar met 6%, en is er nog geen bodem in zicht. Bij ons in Nederland is ten opzichte van de top slechts 16,6% verloren gegaan. Is dat goed en gunstig ten opzichte van Amerika, of moeten we er juist bezorgd over zijn?
– De reden dat het in Amerika zo omlaag is gegaan is dat ze daar direct verlies moesten nemen. Variabele rentes, het gebrek aan langjarige contracten en hypotheken die vastzaten aan de huizen, niet aan de mensen, zorgden er voor dat Amerikanen snel in de problemen kwamen en hun huizen ook direct op de markt kwamen. De totale ineenstorting van de huizenmarkt was het gevolg.
Pijnlijk, kostbaar maar ook snel en zuiver.
Hoe pijnlijk dan ook, de verliezen zijn genomen, de afwaarderingen zijn gedaan.
In Nederland doen we dat niet. De kantorenmarkt zit op slot en ondanks 20% leegstand zijn officieel de huren amper gedaald. Je krijgt alleen het eerste jaar forse korting op de huur, maar de huur blijft officieel even hoog. Zo voorkomen we afwaarderingen. Wie nemen we in de maling?
Ook in de huizenmarkt zien we dat er extreem veel huizen te koop staan, maar men weigert de vraagprijzen fors bij te stellen.
Wil je je huis snel kwijt, dat kan nog altijd. Haal maar 40% van de prijs af.
Bijna niemand doet het waardoor huizen extreem lang te koop staan. Zolang je er niet failliet op gaat, kan je hopen op een gek die dicht bij de vraagprijs wil bieden.
Ondertussen zien gemeentes hun vermogenpositie in gevaar komen omdat iedereen ondertussen wel weet dat de grond die ze in bezit houden enorm in waarde gedaald is. Ook hier echter een keiharde ontkenning van de waarheid. Het feit dat ze af en toe een stukje grond weten te slijten aan een gek die het er toch voor overheeft houdt de hoop levendig dat er niet volledig op afgeschreven hoeft te worden. In Nederland is echter door al dat getreuzel iedereen het er wel over eens dat de daling nog wel even voort zal duren en dat de bittere pil nog wel geslikt moet worden.
In Amerika worden nu weer winsten gemaakt en trekt een deel van de economie weer aan omdat onroerend goed weer in waarde toeneemt.
Dat is hier pertinent niet zo. Hier blijven we nog altijd minstens het gevoel houden dat er nog veel lucht in de huizen en grond luchtbel aanwezig is. Dat is geen stimulans voor de economie.
Maar wie weet… misschien ontgroeien we de crisis wel zonder de enorme dip zoals Amerika die gezien heeft. Deze hoop blijft leven. Het herstel duurt daardoor hier wel veel langer.
Huizenmarkt VS – Nederland
86
previous post