Home Beleggers NieuwsLaatste NieuwsDe lokale economie wordt steeds zwakker

De lokale economie wordt steeds zwakker

by Tom Lassing

Vorige week in het nieuws het feit dat Bjorn Borg alle winkels in de kleinere steden gaat sluiten en alleen de winkels in de grote zes steden open houdt. Het is geen toeval, het is een trend. Een trend dat mensen naar steeds grotere bewoningsconcentraties trekken en dat ook bedrijven het alleen daar overleven.
Steden met meer dan 10 miljoen inwoners zijn in de wereld geen uitzondering meer en er gaan er de komende 50 jaar wereldwijd nog minstens 100 van komen.
Bedrijven worden steeds groter en personeel en klanten zijn alleen nog winstgevend in die grote bevolkingsconcentraties te vinden. Steeds meer zien we dus een verarming van de verder gelegen (kleine) dorpen en een verdere groei en economische versterking van de grote steden.
Door de manier waarop de economie een wereldeconomie is geworden, is dat onafwendbaar.
Het is ook triest.
Immers zijn de woonomstandigheden in die enorme woonconcentraties minder gunstig. Het leven is er ook ongezonder en men voelt zich er vaak onveiliger. Daarom zullen verschillende groepen binnen de samenleving steeds meer naar elkaar trekken om een stukje veiligheid te zoeken. Witte scholen, zwarte scholen, wijken met een hek er omheen omdat de inwoners aldaar liever achter een veilig hek met een bewaker er achter willen wonen.
Het zijn trends die bij de verzwakking van de kleine samenlevingen horen.
Het leven wordt er onpersoonlijker door.
Het leven is namelijk aangenamer in niet te grote leefgemeenschappen waar je elkaar nog kent. Maar ook de mensen die daar nu in wonen doen er alles aan om de lokale economie kapot te krijgen.
Ik ben een enorme fan van Internet, maar Internet heeft ook akelige trekjes. Zo vind ik het zo makkelijk via Internet bestellen geen slimme zet. Immers is dat de dood in de pot voor de lokale ondernemer. Als die failliet gaat, is er weer een lokale winkel minder, is er weer een lokale (sport)sponsor minder. Is de lokale winkelstraat weer wat minder interessant geworden.
Maar die lokale ondernemer ging wel failliet omdat lokale consumenten hem blijkbaar de omzet niet meer gunden.
Ja, Internet biedt goedkopere aanbiedingen, maar realiseer u wel dat de winst nu in New York, Parijs, Amsterdam of Londen blijft hangen. Als u lokaal koopt, gaat die winst ook deels terug de lokale economie in. Goedkoop is dus ook duurkoop, maar dan op een misschien wel heel verrassende manier.

You may also like

Leave a Comment