Home Beleggers NieuwsLaatste NieuwsDe beurs heeft altijd gelijk

De beurs heeft altijd gelijk

by Tom Lassing

Dat is het gezegde, maar waar hebben we het eigenlijk over? Ik denk er duidelijk anders over en denk dat de beurs NIET altijd gelijk heeft. De uitspraak dat de beurs altijd gelijk heeft, is wat mij betreft de grootste onzin die ooit over de beurs is geschreven en ik denk het te kunnen bewijzen.
Zo is het nu jaarverslag tijd en ben ik nu dagelijks mijn portie jaarverslagen aan het doorspitten. Ik kom daarbij bedrijven tegen die prachtig draaien, enorme bezittingen hebben en bij dat alles een heel schappelijke waardering op de beurs hebben.
Echter, op de beurs kan de waarde van zo’n bedrijf soms per dag meer dan 5% schelen. We praten hierbij over bedrijven van minstens tientallen miljarden waarde, niet over startups.

Een probleem in de bankensector kan een grondstof bedrijf in één klap miljarden minder of meer waard maken.

Heeft de beurs dan altijd gelijk?

Hoe valt dan het miljarden verschil te verklaren van dat gelijk, terwijl in het bedrijf een dag later niets veranderd is? Kan het niet zo zijn dat de beurs soms een beetje van slag is?

Zet een heel kundig en verstandig mens onder grote druk en er komt onzin uit.
Zet beleggers collectief onder druk en er komt collectieve onzin uit.

Heeft de waan van de dag op de beurs gelijk als zo’n bedrijf de ene dag 5 miljard goedkoper te krijgen is dan de dag erna? Wat is dan de uiteindelijk ‘de waarde van het bedrijf?’ Is het puur en alleen de sentimentswaarde op/van de beurs, of is de waarde toch meer de bezittingen en de winst die het bedrijf in haar markt weet te maken en moet je als belegger soms gewoon wachten op jouw gelijk over de ECHTE waarde?

Ik denk zelf dat de beurs zeer irrationeel is en dat het uiteindelijke kuddegedrag van alle beleggers pertinent geen definitief ‘gelijk’ van de beurs inhoudt. De beurs is in heftige tijden en bij grote verrassingen in de markt soms ziende blind en is als een op hol geslagen kudde.
Dat is mijn stelling.
Als wij zelfstandige, verstandige en vooral slimme mensen zijn, dan ontstijgen we dat ‘niet zelf na te denken kuddegedrag’ en kunnen we het dus beter dan de losgeslagen kudde doen. Doe immers altijd wat de kudde doet, en u krijgt altijd wat de kudde krijgt. Alleen wie slimmer is, kan meer krijgen.
De beurs heeft altijd gelijk… Ja, voor de kudde geldt het wel. Als u dus iemand de uitspraak hoort doen, dan weet u waar die persoon zich bevindt.

You may also like

Leave a Comment