Nu ik een wat grotere tuin tot mijn beschikking heb… een tuin die tot in de jaren zeventig deel uitmaakte van een boeren bedrijf, ben ik me veel meer bewust geworden van het feit dat ik deze flinke tuin even mag beheren.
Ja, ik heb er het juridische eigendom over, maar wat is dat nu eigenlijk?
Als de overheid een nieuwe weg of wijk wil aanleggen, dan ontnemen ze gewoon mijn bezit. Als ik dood ga, dan kan ik de tuin niet meenemen.
Ik ben dus slechts tijdelijk beheerder van dit stukje aarde.
Vooral piloten van grote luchtvaartmaatschappijen hebben, onbewust waarschijnlijk, ook de scheidslijn tussen bezitten en gebruiken aangepast. Ze lenen en leasen zich een slag in het rond om maar aan de maatschappelijke status te kunnen voldoen. Veelal zijn de auto’s geleased en is het huis gehuurd of onder een extreem hoge hypotheek gebracht.
Ze verdienen aardig, maar hun uitgaven patroon is door de hen zelf opgelegde maatschappelijke druk ook enorm. Bezitten is niet zo nodig, als je het maar kan gebruiken. De buurman kan niet zien of je het bezit, leased of huurt. De buurman kan wel zien dat je het gebruikt en daar gaat het bij deze extreem op het uiterlijk vertoon gerichte groep om.
Trendzettend zonder dat ze het zich realiseerden.
Veel van de rijken der aarde doen niet anders. Succesvolle artiesten lenen juwelen om te dragen tijdens openingen en gala’s. De ‘sukkels’ zijn daarna de consumenten die zo nodig de rijke artiesten na moeten doen.
Die artiesten bezitten die dure spullen niet eens. Ze lenen ze letterlijk.
Het voordeel van huren is dat je het alleen gebruikt als het nodig is. De volgende dag kan een ander het gebruiken. Dat is heel wat beter dan dure juwelen bezitten die vervolgens nooit meer gedragen worden.
Als we duurzamer willen gaan leven, dan zouden we meer moeten huren en minder moeten kopen.
Als we huren van de producent in plaat van kopen, dan is het ook van groot belang van de producent dat de spullen lang meegaan. Nu is een producent er bij gebaad dat je spullen net na de garantieperiode kapot gaan. Laat een kopje of beker vallen en het zal barsten. Daar is het speciaal op getest. Het MOET breken. Dat is de manier om consumenten veel en vaak te laten kopen. Duurzaam is het niet, maar aan duurzaam verdient de huidige producent niets.
Ik kocht mijn zonnepanelen. Misschien had ik ook even moeten berekenen of deze panelen leasen ook interessant was geweest. Het voordeel is dan namelijk dat je je geld niet vastlegt in bezit… Daar kan je dus wat anders mee doen… Het is te overwegen… Het is misschien niet altijd interessant, maar het is wel te overwegen.