Home Beleggers NieuwsIs dit het moment een huis te kopen?

Is dit het moment een huis te kopen?

by Tom Lassing

 

Warren Buffett vindt dat voor de Amerikaanse markt wel het geval. Hij gaf echter ook toe dat hij dat vorig jaar ook gezegd heeft en toe in ieder geval een jaar te vroeg bleek te zijn.
Er zijn meerdere krachten aan het werk. Nu veel Amerikanen hun gekochte huis verlaten hebben en huren dus populairder wordt, gaan lokale overheden kijken hoe ze belastingen kunnen herontwerpen, rekening houdende met de trend dat steeds meer mensen huren en dat belastingen op steeds minder waard wordend onroerend goed ook minder opleveren. Kortom, de belastingen voor huurders gaan stijgen, terwijl die voor huiseigenaren dat waarschijnlijk niet doen. Hetzelfde beeld gaan we in Nederland zien. Hier zijn echter altijd al verhoudingsgewijs veel huurders geweest.

Er is een ‘bodem’ in de huizenprijs. Een goed onderhouden huis is immers wel iets waard. Als er geen handel is, dan is de prijs lastig vast te bepalen, maar zeker voor wie niet weg hoeft, is er een bepaalde waarde aanwezig. Op dit moment moet je echter niet in de situatie zitten dat je gedwongen moet verkopen. In dat geval ben je overgeleverd aan een heel zieke markt.
Er is geen handel, en 50% onder de ‘waarde’ zou dan wel eens helemaal geen uitzondering hoeven te zijn. Nu gedwongen moeten verkopen is een absolute ramp.
Stel dat je nu 50.000 euro moet toeleggen op je huis. Je hebt het geld niet nodig. Waarom zou je dan nu met 50.000 verlies verkopen, terwijl je in feite 50 maanden de tijd hebt als je huis je 1000 euro per maand kost. Waarom dan nu al verlies nemen? Ik zat zelf in die situatie als verkoper. Ik heb mijn huis uit de verkoop gehaald en aangehouden. Ik kan wel wachten.

Dan de koper. Stel je toch voor dat je nu koper bent.
Wat een ideale markt.
(zou je denken)
Het feit is echter dat de paar kopers die er nu zijn, door de bomen het bos niet meer zien. Veel te veel keuze is dodelijk voor een besluit.
Dit IS een ideaal moment voor kopers… Maar kijkers zijn geen kopers. Kopers zijn nu zeldzaam. De beste markt in vele jaren en geen koper te zien. Het kan verkeren.
Om een antwoord te geven op de vraag of dit het moment is om een huis te kopen? Ja, dit is het moment.
Het moment kan nog wel even aanhouden, maar dit is het moment om toe te slaan als je de kans hebt.
Het is zo ontzettend jammer dat maar zo weinig mensen die kans nu hebben.
Iedereen zit op elkaar te wachten en degenen die dat niet doen kopen een nieuw te bouwen project hetgeen dus geen nieuwe koper op gaat leveren.

Bouwstop

Eigenlijk zou er nu een bouwstop in Nederland moeten komen. Dat is echter funest voor de huizenbouwers, maar voor de huizenmarkt zou het fantastisch zijn. We hebben namelijk weer mensen nodig die hun huis verkocht hebben en echt weer kunnen kopen.
Nieuwbouw is nu de pest voor de bestaande huizen. Helaas ziet ook de nieuwbouwsector dat feit nog altijd niet in. Ze zouden zich nu beter richten op verbouw en minstens een jaar lang NIETS meer nieuw erbij bouwen.

You may also like

Leave a Comment