Vrijwel ongemerkt heeft zich nu ook in Nederland een energie revolutie voltrokken.
Namelijk het aantal zonnepanelen dat geïnstalleerd is. Jarenlang was het een geringe stijging per jaar. Niet zo verwonderlijk, want aangezien de kosten hoger waren dan de opbrengsten, waren alleen mensen met voldoende geld en het idee dat ze een kleine bijdrage aan het milieu wilden doen in staat om de zonnepanelen te plaatsen.
Die situatie is totaal anders geworden. De subsidies verdwenen en dat lijkt een negatief teken te zijn. Echter daalden de kosten per paneel zo enorm veel dat de energie vanuit de panelen ook kostentechnisch interessant is geworden.
Het is nu mogelijk de investering binnen tien jaar terug te verdienen. We zien dat de hoeveelheid geplaatste panelen nu extreem snel aan het toenemen is. In mijn woonplaats alleen gingen we van enkele tientallen panelen per jaar naar ineens meer dan 1700 extra panelen in een jaar tijd. De verwachting is dat het in 2015 nog weer sneller zal gaan.
Het grappige is dat de enige echte bedreiging voor die groei, die groei zelf is!
De komende jaren zullen we zien dat zonne-energie niet langer alleen maar vanuit de grote blauwe platen gaat komen. Al sinds 2006 is er sprake van een dun flinterdun plakplastic filter dat we op of tussen ramen kunnen plakken en dat ook zonne-energie kan opwekken. Maar ook kunnen we binnen enkele jaren muren bekleden met verf of een kunststof die energie opwekt.
Zoals ik al vaak heb aangegeven, de revolutie zou nu moeten gaan komen vanuit energie opslagmogelijkheden. We moeten de enorme hoeveelheid energie die we overdag gaan opwekken ook lokaal kunnen opslaan zodat we die in de avond en nacht kunnen gebruiken.
Elektriciteitsmaatschappijen zoals we die tot nu toe kenden, hebben hun beste tijd gehad.
Ze gaan zich nu vooral richten op het beschermen van hun markt via wettelijke regelingen die het consumenten moeilijker moet maken om de logische volgende stap te nemen.
Die volgende logische stap is namelijk om alleen of met enkele buren of buurtgenoten volledig energie onafhankelijk worden.
Ik verwacht dat binnen tien jaar 10% van de huidige energieklanten hun gas en/of elektriciteitsaansluiting gaan afsluiten.
Ik weet in ieder geval zeker dat ik dat ga doen, zodra ik ook maar de kans zie.
Vanaf dat moment geen vaste lasten voor de aansluitingen meer en geen 70% belasting meer op bijvoorbeeld elektriciteit.
Ook de overheid zal dus ongetwijfeld gaan nadenken over hoe ze het consumenten moeilijk kan gaan maken.
Onze afhankelijkheid van enorme energie nutsvoorzieningen gaat minder worden.
Ze zullen ongetwijfeld blijven bestaan, want de meerderheid van de bevolking zal de komende 25 jaar niet over willen stappen op ‘eigen’ energie, maar de trend is mij wel duidelijk.
Beleggingen in aanbieders als Nuon, E.on etc. zijn beleggingen die het op termijn niet gaan worden. Ze strijden als GSM aanbieder Nokia voor een markt die uiteindelijk ooit ook wel verloren zal gaan. E.on is nu, net als Greenchoice al wel de duurzame weg ingeslagen. Een goede zet. Daarmee kunnen ze de overstap van consumenten naar eigen opwekking nog een paar jaar rekken.
Vind ik ook niet erg. Immers zijn de opslagmogelijkheden nog te beperkt en veel te duur.
www.energiestart.nl
Een energie revolutie
119
previous post