De banken moeten miljarden bijlenen om hun dekking op orde te houden en in twee jaar tijd zal de ECB daarom een biljoen euro aan de banken verstrekken. Geld dat erbij verzonnen is om de banken gaande te houden.
Ik vind het een schandelijke zaak, maar ik ga nu even advocaat van de duivel spelen en de andere kant van de medaille bezien. Ik ga naar uw situatie kijken.
Wat als de banken deze ECB steun niet krijgen?
Stel even, u bent huiseigenaar met een huis onder hypotheek.
We weten dat, vooral in Nederland, de huizenprijzen onder druk staan.
Als gevolg daarvan is de dekking vanuit de waarde van de onder hypotheek staande huizen niet meer optimaal. Het onderpand van de banken is daarmee niet in orde.
We zeggen allemaal dat de banken een goede dekking moeten hebben, maar als we het over de huizenmarkt hebben, dan negeren we dit feit maar al te graag.
In feite is het onderpand voor die verstrekte hypotheekleningen niet meer voldoende. De huiseigenaren zullen geld moeten storten, zodat de hypotheeklening kleiner wordt en de bank weer veilige leningen heeft.
Niet veel mensen zullen op dit moment geld naar de bank kunnen overmaken.
Als ze dat niet kunnen, dan kan het nog worden opgelost met een hogere te vergoeden rente. De hogere vergoeding voor de verstrekte lening kan dan ook als extra zekerheid voor de banken gelden.
Maar een hogere hypotheekrente is ook niet wat we willen.
Het laatste alternatief is de banken geld vanuit de ECB geven…
Dan kunnen we allemaal nog doen alsof er nog een huizenmarkt is en kunnen zowel de banken als wij allemaal blijven leven zoals we doen.
We nemen elkaar allemaal in de maling, want de keizer heeft al lang geen kleren meer aan, maar is dit niet een veel beter alternatief dan op straat komen te staan?
Maar nu we de zaak willens en weten flessen zijn we wel vatbaar voor chantage geworden. We doen immers allemaal mee aan deze fraude. Dat weten de bankiers ook. Die hebben daarom maar besloten zichzelf enorme bonussen toe te kennen.
Kunnen we niets meer aan doen, want wou je op straat slapen?
Banken hebben nu ook weer geld zat om te kunnen investeren. Immers het ‘fraudegeld’ is op hun rekening gestort. Banken doen dat door HFT (hoog frequentie handelen) waarbij ze tussen iedere transactie gaan zitten en steeds per transactie centen schrapen. Het levert tientallen, misschien wel honderden miljarden per jaar op. Kunnen we niets tegen doen, want wil je op straat slapen?
Banken verzinnen ingewikkelde constructies waarbij ze enorme risico’s nemen en de rekening bij de staat en belastingbetaler leggen. Kunnen we niets tegen doen, want wil je op straat slapen?
Het is makkelijk te stellen dat het beter moet. Makkelijk als je zelf hoog en droog zit. De helft van de Nederlandse bevolking zit niet hoog en droog, maar zit al aardig in de richting van de drup. Superstrikt en principieel kiezen voor een schone economie zonder de frauderende bankiers gaat betekenen dat we, net als in IJsland, twee jaar door een diep dal moeten. Twee jaar tentenkampen waarin ontheemden moeten bivakkeren. Ontheemden die mogelijk op dit moment nog in een villawijk kunnen wonen. Hun rijkdom is is sommige gevallen zelfs een farce. Ook die ‘rijke’ eigenaren kunnen, als de hypotheek maar hoog genoeg is, klem komen te zitten. Wie nu drie hoog achter zit, die zal veel makkelijker overleven in een tentenkamp. Die krijgt er mogelijk zelfs ruimte en comfort bij.
Het zou zo mooi zijn als we een eerlijke economie hadden die niet gegijzeld werd door bankiers, maar willen we de offers daarvoor brengen?
Ik vrees dat het antwoord over het algemeen ‘neen’ is.
Wat we dus nu doen, is massaal meegaan in de fraude en leven alsof er niets aan de hand is.
Dat gaat dus 100% zeker een keer fout en dan krijgen we opgedrongen wat we nu met in wezen fraude proberen uit te stellen.
Ik weet echt niet of die klap over een week of over tien jaar komt.
De fraude is namelijk al heel erg oud. Eigenlijk is ze na de Tweede Wereldoorlog begonnen en sommigen zullen stellen dat het nog veel eerder was.
In 1971 was de fraude er overduidelijk, toen werd goud als onderliggende waarde uit de valuta getrokken. 1971… Dat is al een half mensenleven geleden. Zo lang kan dus een fraude duren. Het is niet zo gek dat velen hopen dat het de tweede helft van hun leven ook wel zal duren.
Hoe dat dan uitpakt voor de kinderen en kleinkinderen… dat willen we niet weten. Daar denken we liever niet aan.
Iemand gaat echter een keer de rekening betalen. We steken massaal onze kop in het zand en beschuldigen struisvogels van dat gedrag. Die frauderende bankiers… dat zijn we zelf!
Wij bieden ze die mogelijkheden. Wij allemaal.