Home Beleggers NieuwsLaatste NieuwsWikileaks over Venezuela

Wikileaks over Venezuela

by Tom Lassing

Er zitten interessante verhalen tussen de uitgelekte stukken. Zo is de communicatie vanuit de Amerikaanse ambassade in Venezuela heel duidelijk over de situatie in dat land. De olie-industrie is de motor van de economie van Venezuela. Deze sector leidt enorm onder gebrek aan kwaliteitscontrole, gebrek aan geld, opgeblazen productiecijfers en gemanipuleerde verkoopprijzen.
Chavez probeert zijn bevolking tevreden te houden met de opbrengsten vanuit de olie-industrie, maar hij verliest het van zijn buurlanden die zonder die subsidie meer kunnen doen voor hun bevolking.

De economie van Venezuela heeft te maken met hyperinflatie en economische achteruitgang die we een volwaardige recessie mogen noemen. Chavez begint nu een deel van de steun van de bevolking te verliezen. Ook die zien nu steeds meer in dat zijn weg een heilloze is.
De ambassade van Amerika koopt in Venezuela haar informatie van corrupte ambtenaren. Zo kwam de Amerikaanse regering er achter dat Venezuela haar olie uitvoert, dan weer invoert en weer bewerkt en vervolgens een tweede keer uitvoert. Met deze truc is de olieproductie op papier verdubbeld.

Ondertussen devalueren ze de Bolivar ook steeds verder. De munt lijkt tot wel 99% van haar waarde te gaan verliezen, vergeleken met het moment dat Chavez aan de macht kwam. Zolang Chavez zijn olie in dollars kan verkopen op de wereldmarkt lijkt daarmee de omzet in Bolivars enorm te stijgen. De Bolivar is op de wereldmarkt echter niets meer waard.
Na de nationalisaties zijn buitenlandse bedrijven niet meer bereid in Venezuela te investeren.

Bestaande bedrijven en investeerders mogen hun dividend ook niet meer naar het buitenland overboeken. Geld dat eenmaal in Venezuela is, moet er ook blijven. Niet echt stimulerend voor beleggers. Je bent immers in feite je geld dan gewoon kwijt.

Ook zoekt Chavez naarstig naar een buitenlandse vijand. Immers lijkt dat de enige weg te zijn om zijn volk weer achter zich te krijgen. Een beproeft concept. Gaat het economisch slecht en begint het volk te morren, begin dan een oorlog!
Nederland hapte laatst niet toen er beschuldigingen kwamen over luchtruimschendingen door vliegtuigen vanaf de voormalige Nederlandse Antillen. Bolivia lijkt de grootste kanshebber op een invasie van Chavez te zijn. De reden voor die invasie is dan om de Boliviaanse versie van het Socialisme te steunen. Zou daar het volk dus terug willen naar een meer kapitalistische koers, dan vinden ze er Venezolaanse soldaten op hun pad, die dat tegen gaan houden.

You may also like

Leave a Comment